Számtalanszor írtam már a GeoGóról, erről a nagyszerű kezdeményezésről, amelynek nagyjából annyi a lényege, hogy sok-sok „előre gyártott”, instant útvonalat meg hozzájuk kapcsolódó kihívásokat lehet teljesíteni, ezzel pontokat gyűjteni és… és nagyjából ennyi. Arra mindenképp kitűnő, hogy némi színt vigyen a végtelen futások egyhangúságába – feltéve, hogy létezik bárki, aki egyhangúnak tartja a terepfutást. A kihívások közé tartozik az úgynevezett GeoGo Kupa is, ami tulajdonképpen egy egész éves verseny. A GeoGo Kupát már októberben teljesítettem, és most végre átvettem az érmet.
A statisztika igézetében
És ha már átvettem, akkor csináltam egy kis éves GeoGo-statisztikát. Annál is inkább, mivel létezik egy „Év kihívása” elnevezésű kihívás is. Ebben az a feladdat, hogy az adott évszámmal azonos mennyiségű úgynevezett „GeoGo pontot” kell gyűjteni, azaz idén (pontosabban tavaly) összesen 2022-őt.
A pontozás viszonylag egyszerűen megy: gyalogos teljesítéseknél minden megtett kilométer után jár egy pont, illetve minden száz méter szintemelkedés után szintén. Egy tíz kilométer hosszú, háromszáz méter szintet tartalmazó út tehát 13 pontot ér. Kerékpáros és görkorcsolyás teljesítéseknél kicsit módosul a pontérték (mivel kisebb erőfeszítéssel lehet ugyanakkora távot megtenni).
Én viszonylag keveset bringázom, még kevesebbet görkorcsolyázom, ezért a teljesítések zöme gyalogos (futó vagy kiránduló). Könnyen kiszámolható, hogy ha csak síkon gyűjtöttem volna a pontokat, 2022 kilométert kellett volna megtennem egy év alatt. Ez önmagában nem tűnik nagy feladatnak, de valójában az, hiszen ezt GeoGós pályák teljesítésével lehet csak teljesíteni – márpedig azért nem csak GeoGózik az ember.
Magában a GeoGo appban sajnos nem nyilvánosak a statisztikák (másoké sem, de a sajátomé sem, úgy kell összebűvészkedni mindenféle kinyert adatokból). Ezért aztán fogalmam sincs, hogy mindez hogy viszonyul mások teljesítményéhez, lehet, hogy nem nagy cucc, de októberben még nem hittem volna, hogy meglesz a 2022 pont, elég keményen meg kellett nyomni az év végét.
A részletek
Összes teljesítés
196 db teljesítés (átlagosan 10,3 GeoGo pont), 66 különböző útvonalon, négy sportágban. A legerősebb túra 59 pontot ért. Van benne összesen hét darab 50 pont feletti teljesítés. Ennek nincs különösebb jelentősége, de azért egy 50 pont feletti túra már elég keménynek számít: lehet 50 kilométer síkon, vagy esetleg egy maraton 800 méter szinttelés hasonlók.
Az összes megtett táv 1643 kilométer volt, így ki lehet számolni, hogy ehhez 38 ezer méter szint párosult (2022-1643=380).
Bontás
A 196 teljesítésből 140 futó, 51 túrázó, 4 görkori és 1 kerékpár volt. (Ez kicsit csalóka, mert rengeteg túránál olyan nagyvonalú a futó szintidő, hogy a túrázva teljesítést is futásnak rögzíti.)
Az évben 158 napon volt GeoGós teljesítésem.
Ráfordított idő
Összesen 224 óra 46 perc bruttó idő alatt teljesítettem a túrákat, azaz 9 nap 8 óra és 46 percig tartott.
A legrövidebb teljesítés 19 perc volt, (Nőtincsi-tó kör, 2,9 km), a leghosszabb 7 óra 18 perc (Boldog Özséb maraton, 40,5 km).
Az „átlagos” GeoGo-teljesítés egy 1 óra 8 perc alatt megtett 8300 méter hosszú útvonal 193 méter szinttel. (Ez egyébként pont kiadja a korábban említett túránkénti 10,3 GeoGo pontátlagot.)
Még több statisztika
A legtöbbször teljesített útvonal az Ötpróba Margitsziget-köre volt (41 db), ezt követte 31 db Mátyás-hegy kör és 20 db Panoráma kör. Óriási mázli, hogy Újlakon lakom, így nagyon könnyú megközelíteni pár gyorsan teljesíthető GeoGo-túrát – enélkül biztosan nem sikerült volna teljesíteni a kihívást.
A 38 ezer méter szintben van egy kis csalás, mert sok GeoGo túránál teljesen hibásan vannak megadva a szintadatok. A Margitsziget-körben például papíron 50 méter szintemelkedés van (a valóságban nulla), így csak a 41 Margitsziget körből összejött 2000 méter fiktív, nem létező szint.
A 196 teljesítésből 133 volt Ötpróba-útvonal teljesítése, 11 db Orbán Imre Pilis-Budai-hegység Instant Kupája, 6 db Kéktúra-szakasz és 3 db CityTrail.
18 db fizetős túra volt, ezekre összesen 25 ezer forintot költöttem.
Mindebből összejött 15 db Heti hetes kihívás, 3 db Kékes 10x, 3 Téli kaland, 4 Őszi kaland, 2 Tavaszi kaland, meg egy Hegyre megy.
Hát ennyi. Lehet még tekergetni az adatokat, de talán ezek a legfontosabbak. Engem nagyon szórakoztat az ilyesmi, és nagyon sajnálom, hogy a GeoGo nem mutatja meg normálisan mások teljesítéseit. Engem tökre érdekel és motivál az, hogy mások mit csinálnak, és nagyon durva hiányosságnak, illetve stratégiai fejlesztési hibának tartom, hogy a GeoGo nem ad erre lehetőséget. (A Stravában, az Outdooractive-ban pédául pont a közösségi jelleget imádom.) Ennek hiányában mi, elkötelezett GeoGo-felhasználók kénytelenek vagyunk ilyen kézműves módon megosztani egymással tevékenységünket.
![GeoGo Kupa 2022 oklevél](https://i0.wp.com/kiazmus.hu/wp-content/uploads/2023/08/Vasak-Benedek-Kiazmus.jpg?resize=640%2C452&ssl=1)